Kozmetik Ürünler ve Johnson and Johnson Bebek pudrası ölümcül asbest mi içeriyor?

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada analiz edilen talk bazlı kozmetik ürünlerin yaklaşık % 15’i asbest içeriyordu.

Çevresel Çalışma Grubu – testleri yaptıran ve analizi yapan bir Amerikan savunuculuk kar amacı gütmeyen kuruluş – kozmetik endüstrisinin talk kaynaklarını taramak için kullandığı yöntemlerin yetersiz olduğunu söyledi.

Grup, endüstri tarafından geliştirilen gönüllü test yönteminin elektron mikroskobu ile karşılaştırıldığında asbest taraması yapacak kadar hassas olmadığını söyledi.

EWG başkan yardımcısı Nneka Leiba, “Pek çok tanınmış marka, teneffüs edilebilen vücut ve yüz tozlarında talk kullanıyor” dedi.

Antalya Asbest raporu için arayınız …  0532 315 7271

https://www.upi.com/Health_News/2019/10/21/Asbestos-in-talcum-powder-linked-to-deadly-cancer/1171571687753/

EWG’nin çevrimiçi veritabanının, inhalasyon riski oluşturabilecek 1.000’den fazla gevşek veya preslenmiş toz dahil olmak üzere talk içeren 2.000’den fazla kişisel bakım ürünü belirlediğini belirtti.

Leiba bir EWG haber bülteninde “Kaç Amerikalının potansiyel olarak asbest bulaşmış talk bazlı kozmetik ürünlerini kullandığını düşünmek rahatsız edici” dedi.

Analiz, bu ay Environmental Health Insights dergisinde yayınlandı.

Bilimsel Analitik Enstitüsü, numuneleri analiz etmek için elektron mikroskobu kullanarak testleri gerçekleştirdi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, talk malzemelerinin test edilmesini gerektirmez.

Greensboro, N.C. merkezli enstitü başkanı Sean Fitzgerald, “FDA’nın kişisel bakım ürünlerinde kullanılan talk için titiz bir tarama yöntemi geliştirmesi kritik önem taşıyor” dedi.

“Laboratuvar, çocuklara pazarlanan kozmetikler de dahil olmak üzere talk ile yapılan ürünlerde defalarca asbest buluyor. Kişisel bakım ürünlerini asbestin varlığı açısından test etmek için kesin bir yöntemin var olması, ancak kozmetik endüstrisinin bunu kullanması gerekmiyor,” dedi Fitzgerald dedim.

İLGİLİ Büyük çalışma, bebek pudrası ile yumurtalık kanseri arasında güçlü bir bağlantı olmadığını göstermektedir
Fitzgerald’ın laboratuarı, göz farı, fondöten, allık, yüz ve vücut tozları dahil 21 toz kozmetik örneğini test etti.

Talk genellikle kozmetikte dolgu maddesi olarak veya dokuyu iyileştirmek veya nemi emmek için kullanılır. Hem kozmetik hem de endüstriyel kullanım için çıkarılan aynı kayalarda talk ve asbest oluşturulabilir.

Araştırmaya göre, federal hükümet kozmetiklerin asbest için test edilmesini istemiyor, bunun yerine şirketleri talk madenlerini asbest kontaminasyonunu önlemek için dikkatli seçmeye teşvik ediyor.

Mayıs ayında Johnson & Johnson, talk bazlı bebek pudrasının Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki satışına son vereceğini duyurdu. Çalışmada, ürünün kansere neden olduğu iddiasıyla binlerce kişinin şirket aleyhine dava açtığı belirtildi.

EWG’de kıdemli bir bilim adamı olan Tasha Stoiber, “Talktaki en küçük miktarda asbestin bile solunması, maruz kaldıktan yıllar sonra mezotelyoma ve diğer ölümcül hastalıklara neden olabilir” dedi.

Stoiber, “Ne kadar talk solunduğunu – ve ne kadarının asbest ile kontamine olduğunu – bilmek zor, ancak akciğerlere yerleşmiş bir asbest lifi on yıllar sonra mezotelyoma neden oluyor,” dedi Stoiber.

EWG, asbeste maruz kalmanın asbest, mezotelyoma ve akciğer ve yumurtalık kanseri ile bağlantılı olduğunu bildirmektedir.

Federal verilere dayanarak, EWG Eylem Fonu her yıl 15.000 kadar Amerikalının asbestin tetiklediği hastalıklardan öldüğünü tahmin ediyor.

Mart 2019’da Kongre Üyesi Debbie Dingell, asbest içerebilen ve çocuklara pazarlanan kozmetikler için uyarı etiketleri gerektiren bir yasa çıkardı.

EWG, Kongre’yi talk bazlı kişisel bakım ürünlerinin sıkı testlerini zorunlu kılan bir yasayı geçirmeye çağırdı.

Daha fazla bilgi
ABD Çevre Koruma Ajansı asbest hakkında daha fazla bilgiye sahiptir.

https://www.upi.com/Top_News/US/2020/05/19/Johnson-Johnson-to-discontinue-talc-based-Baby-Powder/2331589940030/

19 Mayıs (2019) (UPI) – Farmasötik devi Johnson & Johnson Salı günü yaptığı açıklamada, ürünün kansere neden olduğu iddiaları üzerine yıllarca süren davanın ardından Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada’da artık talk bazlı bebek pudrası (Baby Powder) satmayacağını duyurdu.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, tartışmalı ürünün durdurulmasının, yüksek talep gören ürünlere öncelik vermek ve koronavirüs salgını sırasında üretim ve nakliye tesislerinde sosyal mesafeye izin vermek için iki ülkeye yüzlerce ürünün gönderilmesini durdurduğunu söyledi.

Antalya Asbest raporu için arayınız … Tel:  0532 315 7271

Ürün, ABD’deki toplam tüketici sağlığı işinin yalnızca yüzde 0,5’ini temsil ettiğini ve ürüne olan talebin, “ürünün güvenliği ile ilgili yanlış bilgiler ve sürekli bir dava reklamcılığının körüklemesi nedeniyle” değişen tüketici alışkanlıkları nedeniyle düştüğünü söyledi.

Talk bazlı Baby Powder, yumurtalık kanserine bağlı ölümcül kanserojen asbest içerdiği iddiaları nedeniyle yıllar boyunca binlerce yasal davanın merkezinde yer aldı. ABD yargıçları, hastalıkları nedeniyle ürünü suçlayan kadınlara yüz milyonlarca dolar ödül verdi.

Ancak şirket, temyiz sürecinden geçen tüm davaların iptal edildiğini söyledi.

Johnson & Johnson suçlamaları reddetti ve Salı günü yaptığı açıklamada ürüne olan bağlılığını yineledi.

“Johnson & Johnson, talk bazlı Johnson’s Baby Powder’ın güvenliğinden kararlı bir şekilde emin olmaya devam ediyor. Dünya çapında tıp uzmanları tarafından onlarca yıl süren bilimsel çalışmalar ürünümüzün güvenliğini destekliyor. Ürünü, güvenliğini ve asılsız iddiaları şiddetle savunmaya devam edeceğiz. mahkeme salonundaki şirkete karşı “dedi.

https://www.upi.com/Health_News/2019/10/21/Asbestos-in-talcum-powder-linked-to-deadly-cancer/1171571687753/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir