Sessiz katilin farkında mısınız? ” Asbest”

Güzel eski bir mülk, müthiş bir yatırım gibi gelebilir, ama ev 2006 öncesi yapıldıysa asbest içeriyor olabilir.

Doğa da mineral olarak bulunan asbestin kanserihtimalini yükselttiği zaten bilinir. Her yıl asbest kaynaklı hastalıklar sebebiyle 3000’den fazla ölüm gerçekleşir.

İnşaatlar Dünya’da , 1950’li yıllardan 1970’li yıllara gelinceye kadar en fazla asbest kullanan sektörlerden biriydi ve 90’ların başından evvel binaların inşaatı ve tadilatlarında çok geniş bir kullanım alanı buldular.

Asbest Bilinç Artırma Ayı, bilim adamlarının, insanları ölüme sebebiyet veren asbest liflerine maruziyet ile savaşmak ve insanlara yaşam alanlarının içindeki yüzyüze kaldığı zararlı mineralleri anlatmak için tercih ettiği bir yaklaşımdır.

Bilim insanlarına göre, asbest çoğunlukla çatı yalıtım malzemelerinde, fayans ve yapıştırıcılarında, marley zemin malzemelerinde, vinil karo malzemelerin ve halıların alt kısmında, özellikle sıcak su boru çevrelerinde yalıtım amaçlı yapı malzemelerinde, araç fren balatalarında, çimentoda, eternit kiremitlerde ve onlarca alanda özellikle 2006 öncesi yapılarda yaygın kullanımı olmuştur.

Fakat 2006 yılı öncesi yapılan gayrimenküllerin satışında, satış danışmanları çoğunlukla hem konuyu bilmediklerinden hem de söyleme gereksinimi duymadıklarından müşterilerine asbestin olabileceğini söylemez .

Bir gayrimenkulde asbest olup olmadığını anlamak için; yıkım öncesi yetkili uzman kişilerce numune aldırıp labaratuvara göndeririz. Eğer asbest varsa gayrimenkul den asbesti sökmek ve uzaklaştırmak uzman ekip gerektirir. Asbest numunesi alma, asbest raporu hazırlama ve asbesti uzaklaştımak için, Antalya ‘da Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş. olarak faaliyet göstermekteyiz.

Eski evleri olan bir çok kişi tadilat yaptırmak isteyecektir ancak tadilat aşamasında uzman bir kişiden yardım almalıdır. Yoksa hem çalıştırdıkları kişiler hem de kendi ailesi asbeste maruz kalabilirler. Ev sahipleri ya da emlak alım satımı yapan kişilerin; eski dairelerin tadilat ve bakımını yaptırırken özellikle dikkat etmesi gerekir. Gerek ev sahipleri, gerek emlak danışmanları, gerekse çalışan ustalar ; gözle görülmeyen asbest liflerine maruz kalabilir. Asbest lifleri nefes borusuna ve akciğere kaçarsa asbest kaynaklı ölümler meydana getirebilir.

“Asbest ihtiva eden binaları yenilemek, uzman ekip, çalışanlar ve ekipmanlar gerektirir. Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş. olarak; asbest uzaklaştırılması ve bertarafı için eğitilmiş, Çalışma Bakanlığı Lisanslı Asbest Söküm Uzmanları tarafından ortamda bulunan asbesti tanımlayıp uzaklaştırılabiliriz. “İlk aşama da, numune alıp yetkili labaratuvarlara numuneleri göndererek asbest olup olmadığını değerlendiriyoruz. “Yapıda Asbest olduğu labaratuvar tarafından belgelenirse, asbesti yapıdan uzaklaştıracak özel eğitimli ve deneyimli bir ekip ile yapıyı izole ederek asbesti söküyoruz. Ve uzaklaştırılmasını ve bertarafını sağlıyoruz. Asbest ihtiva eden malzemeleri uzaklaştırmak için mutlaka yetkili uzman kişilere müracaat edin. Lifleri çok tehlikelidir.

Antalya Asbest raporu ve analizi için Asbest Söküm Uzmanı ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı İbrahim CANSEVER ile iletişime geçiniz. Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş.

Arayınız. Tel:

0532 315 7271