Sessiz katilin farkında mısınız? ” Asbest”

Sabit bir üst veya büyüleyici bir eski mülk, harika bir satın alma gibi görünebilir, ancak ev 2006 ‘dan önce inşa edilmişse, asbest içerme ihtimali vardır.

Doğal olarak oluşan bir mineral olan asbestin kanser riskini artırdığı biliniyor ve bu yıl asbestle ilgili hastalıklardan 4000’den fazla ölüme neden olacağı tahmin ediliyor.

Birçok ülkede inşaat sektörü , 1950’lerden 1970’lere kadar en büyük asbest tüketicilerinden biriydi ve 80’li yılların sonlarından önce evlerin inşası ve tadilatında yaygın olarak kullanılan malzeme, yani asbest mülklerden asla tamamen yok olmayabilir.

Asbest Farkındalık Ayı, uzmanların ölümcül liflere maruz kalmayla mücadele etmek ve insanlara evlerinin içerebileceği malzemeleri öğretmek için kullandığı bir araçtır.

Uzmanlara göre, asbest genellikle tavan yalıtımında, fayanslarda, sıçrayan zeminlerde, vinil karoların ve halıların altında, sıcak su borularının etrafındaki yapı malzemeleri ve düzinelerce başka alanda bulunur.

Ancak konu eski mülkler satın almaya geldiğinde, satıcıların alıcılara tehlikeli malzemenin varlığından bahsetme zorunluluğu olmadığından, alıcının dikkatli olması gerekir.

WA Sağlık Çevre Sağlığı İcra Direktörü Michael Lindsay, “Şu anda satıcıların asbest durumunu açıklama zorunluluğu yoktur – bu nedenle Sağlık Bakanlığı, potansiyel alıcıların 2006’dan önce inşa edilmiş veya yenilenmiş herhangi bir evi satın almadan önce kendi asbest değerlendirmelerini düzenlemelerini önermektedir.” dedim.

“Asbest sökümü pahalı olabilir, bu nedenle çıkarılması gerekiyorsa, potansiyel alıcıya fiyat üzerinde pazarlık yapma fırsatı verir.”

Daha eski bir evi olan pek çok insan da tadilat yapmaya meyilli olabilir, Dr. Lindsay’in en iyisi uzmanlara bırakıldığı ve ev sahiplerinin bir asbest değerlendiricisine başvurmalarını tavsiye ettiği bir faaliyet.

Asbest Hastalıkları Araştırma Enstitüsü (ADRI) Direktörü Ken Takahashi, Dr. Lindsay’in pozisyonunu yineledi ve asbestle ilgili ölümlerin, ev sahipleri ve tüccarların tadilat veya eski mülklerin bakımı sırasında asbest liflerini soluması nedeniyle artma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

“Asbest içeren evleri yenilemek, ancak insanlar şu kurala uyursa güvenlidir; İşe başlamadan önce uzmanları getirin, böylece asbest, asbestle güvenli bir şekilde çalışmak için eğitilmiş ve lisanslı uzmanlar tarafından tanımlanıp uzaklaştırılabilir ”dedi.

“Öncelikle, güvenli bir şekilde numune alacak ve Ulusal Test Otoriteleri tarafından onaylanmış bir test tesisi tarafından test ettirilecek bir mesleki hijyenist veya lisanslı bir asbest değerlendiricisi veya kaldırıcı görevlendirerek asbest içeren malzemelerin mevcut olup olmadığını doğrulamak önemlidir.

“Asbest onaylanırsa, insanları yalnızca yetkili bir asbest imha tesisinde imha edecek olan lisanslı bir asbest temizleme uzmanı tarafından güvenli bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlamaya davet ediyoruz.

“Bu, asbest içeren malzemeleri kaldırmanın veya yok etmenin en etkili ve en güvenli yoludur – her zaman dikkatli olun.”

Profesör Takahashi, araştırmanın kaç tane WA evinde asbest içerdiğini belirleyemediğini, ancak Avustralya’daki evlerin en az üçte birinin etkilendiğini söyledi.

Antalya Asbest raporu ve analizi için Asbest Söküm Uzmanı ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı İbrahim CANSEVER ile iletişime geçiniz. Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş.

Arayınız. Tel:

 0532 315 7271