Kripto varlıklarınızın güvenliğini sağlama: en iyi uygulamalar

Kripto para birimlerini güvenli ve emniyetli bir şekilde saklamak, dijital varlıklara yatırım yapmanın önemli bir parçasıdır. Bilgisayar korsanları sürekli olarak özel anahtarları ele geçirmek ve kullanıcıların fonlarını çalmak için yeni yollar bulmaya çalışırlar. Bu makale, dijital varlıkları güvenli bir şekilde nasıl depolayacağınız, çok sayıda kripto para cüzdanı türü arasında ayrım yapmanız ve fonlarınızı bir dizi saldırıdan korumak için en iyi güvenlik seçeneklerini belirlemenize yardımcı olmak için bilmeniz gereken her şeyi sağlayacaktır.

Kripto para cüzdan türleri

Kripto para birimlerinin dijital doğasının bariz etkilerinden biri, dijital olarak depolanmalarıdır. Ancak, dijital alanda, her biri farklı gizlilik ve güvenlik seviyeleri sağlayan dijital varlıklarınızı saklamanın birçok yolu vardır. Genellikle, kripto para birimlerini depolamak iki ana kategoriye ayrılabilir:

 1. Vesayet – paralarınızı saklamak için üçüncü bir tarafa (merkezi bir borsa veya özel bir gözetim hizmeti gibi) güvendiğiniz yer
 2. Gözetim dışı – kendi kripto cüzdanınızı oluşturduğunuz ve ilişkili hassas bilgiler (özel anahtar/tohum ifadesi) aracılığıyla dijital varlıklarınızın güvenliğini sağlama sorumluluğunu üstlendiğiniz yer

Gözetim amaçlı olmayan kripto para cüzdanları, kullanıcıların özel anahtarlarını yerel bir cihazda depolar ve bu cihaza veya depolanan bilgilere erişim kaybolursa, kullanıcı fonları geri yüklemekten tamamen sorumludur. Bu durumda, kimse cüzdana erişmeye yardımcı olamaz. Bu nedenle, bir kripto cüzdanı oluştururken, gerekirse fonları kurtarmak için daha sonra kullanılabilecek özel anahtarları ve tohum ifadelerini güvence altına almaya ekstra dikkat etmek önemlidir.

Önemli: Tohum cümlenizi asla kimseyle paylaşmayın. Özel anahtarınız veya tohum ifadeniz istenirse, büyük olasılıkla dolandırılıyorsunuz. Çekirdek tümcecik tek bir görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır: kripto varlıklarınıza erişimi geri yükleyin. Tohum cümlenizi üçüncü bir tarafa verirseniz, fonlarınızı çalmaları muhtemeldir.

Kripto para cüzdanlarının beş ana kategorisi vardır:

 1. donanım
 2. masaüstü
 3. cep
 4. Tarayıcı tabanlı veya çevrimiçi cüzdanlar
 5. Kağıt cüzdanlar

Cüzdanlar ayrıca iki alt kategoriye ayrılabilir: ağır ve hafif. Ağır kripto para cüzdanları, ilişkili blockchain’lerinin tüm geçmişini saklar. Bu tür cüzdanlara tam düğümlerdenir. En sık madenciler ve en yüksek güvenlik seviyelerini koruma konusunda kararlı olan zor meraklılar tarafından kullanılırlar. Öte yandan, hafif istemciler yalnızca ilişkili işlemleri depolar ve blockchain verilerinin kendisi cüzdan sağlayıcısı tarafından barındırır, bu nedenle kullanıcının güvenini gerektirirler.

Not: Kural olarak, belirli bir blok zinciri için oluşturulan hafif cüzdanlar daha güvenlidir, çünkü bunlar belirli bir protokolün özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

Cüzdanlar soğuk ve sıcak olarak da ayrılabilir. Soğuk cüzdanlar internete bağlanmadan blockchain ile etkileşime girerek sahiplerinin fonlarını korurken, sıcak cüzdanlar her zaman bir ağ bağlantısı gerektirir.

Cüzdanlar ayrıca bitcoin gibi belirli bir kripto para birimini barındıracak şekilde tasarlanabilir veya çoklu para birimi cüzdanları olarak bilinen birden fazla para birimini destekleyebilir. Çoklu para birimi cüzdanları tek zincirli veya çok zincirli olabilir. Örneğin, Ethereum cüzdanları çok para birimine sahip ancak yalnızca ERC-20 veya ERC-721 belirteç standartları gibi Ethereum tabanlı belirteçleri destekler. Diğer blockchain’lerdeki kripto para birimleri ve jetonlar orada saklanamaz.

Huobi Global üyelik ve Otomatik Al-Sat yapan Robot Yazılımı için tıklayınız. | Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş.

Tohum ‘seed’ depolamak için en iyi uygulamalar

Seed Nedir?

Kurtarma ifadesi veya anımsatıcı parola olarak da adlandırılan bir ifadedir, bir cüzdanın özel anahtarına erişmek için bilgi depolayan ve kayıp bir cüzdana erişmeye yarayan 12 veya 24 rastgele kelime dizisidir. Yedekleme ifadesi, istediğiniz kadar gizli cüzdan oluşturmanıza ve fonlarınızın güvenliğini artırmanıza izin veren özel parolalarla genişletilebilir, ancak tüm kripto para birimleri bu seçeneği desteklemez. Tohum cümlenizi güvenli bir şekilde nasıl saklarınıza dair birkaç ipucu:

Tohumu ‘seed’ dijital cihazlarda saklamayın

Pc, dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon gibi dijital cihazlar, özellikle yedekleme ifadesini ekran görüntüsü veya metin gibi şifrelenmemiş bir biçimde depolarsanız siber saldırılara karşı savunmasızdır. Bilgisayar korsanları, bir tümceciği başka bir yere kaydetmek için kopyaladığınızda panodaki verileri de ele geçirebilir. Anımsatıcıları kağıt üzerinde, özel bir cihazla (daha sonra daha fazlası) veya üçüncü taraflara erişilemeyen gizli ve güvenli bir yerde tutulan başka bir uygun çevrimdışı cihazla tutmak en iyisidir.

Tohum ‘seed’ cümlesini güvenilmeyen taraflarla paylaşmayın

Tohum ‘seed’ cümlenize erişimi ve bilgisi olan tek kişi siz olmalısınız. Bu tohum ‘seed’ ifadesi için tek kullanım, kripto cüzdanınıza erişiminizi kaybetmeniz durumundadır. Tohum-Seed cümlenizi soran herkesin muhtemelen kötü niyetlidir. Anımsatıcı ifadeniz tehlikeye girerse, muhtemelen kripto para biriminizi kaybedersiniz: kurtarma ifadenizi bilen herkes kripto varlıklarınıza sahip olabilir.

Farklı konumlarda birden çok kopya oluşturma

Tohum-Seed cümlenizin kopyalarından birini kaybetmeniz veya zarar vermeniz durumunda, başka bir kopya kullanarak fonlarınıza erişimi geri yükleyebilirsiniz. Kopyaları farklı konumlarda saklamak da iyi bir fikirdir. Bu şekilde, biri tehlikeye girer veya yok edilirse, başka bir kopyayı farklı bir konumda alabilirsiniz. Talihsiz bir senaryo durumunda fonlarınızı alabilmeleri için sevdiklerinize kurtarma prosedürünü açıklamak için biraz zaman ayırın.

Donanım cüzdanları

Muhtemelen daha az deneyimli kullanıcılar için kripto para birimlerini depolamak için en güvenli cihazlar donanım cüzdanlarıdır (Not: Şifreli özel anahtarların çevrimdışı depolanmasının çevrimdışı depolanmasının da aynı derecede güvenli olabileceği ancak biraz uzmanlık gerektireceği). Bir donanım cüzdanı ile, özel anahtarlarınız fiziksel bir cihazda güvenli bir çipte saklanır ve kripto para birimi işlemleri yaparken bile asla İnternet ile etkileşime girmez. Madeni paralar soğuk hava deposunda tutulur ve donanım cüzdanı yalnızca özel anahtarları açıklamadan transfer yapmak için işlemleri imzalar, böylece yalnızca fiziksel olarak erişilebilirler.

Bir donanım cüzdanını güvenliği ihlal edilmiş bir cihaza bağlasanız bile, bir bilgisayar korsanı kripto cüzdanında tutulan özel anahtarları ele geçirilemez, çünkü cihazın web bağlantısından bağımsız olarak izole edilir ve uzaktan saklanır.

Kripto para birimlerini depolamak için en iyi donanım cüzdanlarından bazıları şunlardır:

 1. Trezor T ve Trezor Model 1 – ek bir parolayı destekleyen cihazlar. Bu modeller, açık kaynaklı güvenli yongaları destekleyen birkaç model arasındadır.
 2. Ledger Nano S ve Ledger Nano X – Güvenli Eleman çipli popüler cüzdanlar.
 3. Safepal S1 – DeFi ve staking’i destekleyen çok para birimine sahip donanım cüzdanları.
 4. Cobo Vault Pro ve Cobo Vault Essential – ayrıca özel anahtarların bulut depolanmasını destekleyen bir mobil kripto para cüzdanına sahiptir.
 5. Ellipal Titan – sağlam ve güvenilir cihazlar.
 6. CoolWallet S ve Pro – akıllı telefon üzerinden kolay kontrole sahip donanım cüzdanları.

Not: Cüzdan üreticileri tarafından onaylanmadıkları satıcılardan, kurcalanmış, değiştirilmiş veya saldırıya uğramış olabilecekleri için donanım cüzdanları satın almayın. Pin veya parola ile önceden yüklenmişse cihazı kullanmayın. Yalnızca üreticilerden ve resmi web sitelerinde listelenen resmi yeniden satıcılardan yeni ve mühürlü donanım cüzdanları satın alın.

Profesyonel

 1. Kripto para birimlerini saklamanın en güvenli yollarından biri.
 2. Özel anahtarların soğuk (çevrimdışı) depoları.
 3. Cihaz kaybolsa veya arızalasa bile fonlara yeniden erişim kazanma yeteneği.
 4. Saldırıya uğrarsa, bilgisayar korsanının hassas bilgilere erişmek için özel ekipmana ihtiyacı olacaktır.

Eksi -lerini

 1. masraf.
 2. Zamanla aşınma ve yıpranma; hasar alabilir veya kaybolabilir.
 3. Kullanımı daha az uygun – bir işlemi onaylamanız gerektiğinde cihazı bilgisayarınıza bağlamanız gerekir.
 4. Cüzdanınızı kaybederseniz Güvenli Eleman çipine fiziksel bir saldırı olasılığı (bu risk oldukça düşük olmasına rağmen).

Masaüstü cüzdanları

Masaüstü cüzdanlar, kullanıcıların dijital varlıklarını bir PC veya dizüstü bilgisayarda yazılım tabanlı bir kripto cüzdanda saklamalarını sağlar. Hem ağır masaüstü kripto cüzdanları hem de hafif cüzdanlar daha yaygın olan hafif cüzdanlar vardır. Masaüstü cüzdanlar kimlik avı ve tarayıcı tabanlı kötü amaçlı yazılım gibi çevrimiçi tehditlere karşı korunur, ancak bilgisayar virüslerine maruz kalabilir. Bununla birlikte, donanım cüzdanlarından daha uygundurlar, çünkü hızlı bir şekilde erişilebilirler, bu nedenle günlük kullanım için daha uygundurlar.

Ağır masaüstü kripto para cüzdanları:

 1. Bitcoin Core (eski adıyla Bitcoin-QT), tam bitcoin düğümüne sahip orijinal merkezi olmayan cüzdandır.
 2. Litecore – Litecoin (LTC) depolamayı destekleyen masaüstü tam düğümlü cüzdan.
 3. Geth – tam ethereum (ETH) düğümü.
 4. Dogecoin Core – Dogecoin (DOGE) sahipleri için tam düğümlü cüzdan.
 5. Daedalus Wallet, Cardano’yu (ADA) saklamanıza ve bahis yapmanıza olanak tanıyan ağır bir masaüstü cüzdanıdır.

Hafif masaüstü cüzdanları:

 1. Electrum, multisig, iki faktörlü kimlik doğrulama ve SegWit’i (bech32) destekleyen hafif bir bitcoin cüzdanıdır.
 2. Wasabi Wallet, işlemlerin izini karartmak için CoinJoin özelliğine sahip anonim bir bitcoin cüzdanıdır.
 3. Exodus, kolay bir arayüze sahip basit ve kullanışlı bir çok para birimine sahip masaüstü cüzdandır. PC’deki istemciyle senkronize olan bir mobil sürüm vardır.
 4. Atomic Wallet – güçlü şifrelemeye sahip çok para birimine sahip kripto cüzdan.

Profesyonel

 1. Donanım cüzdanlarından daha kullanışlı.
 2. Çevrimiçi cüzdanlardan daha güvenli.
 3. Çevrimiçi saldırılara karşı dayanıklıdır.
 4. Bilgisayara tam düğüm yükleme yeteneği, güven ile ilgili riskleri azaltır.
 5. Donanım cüzdanları ile birlikte kullanma yeteneği.

Eksi -lerini

 1. Bilgisayar virüslerine potansiyel maruz kalma.
 2. Hareket halinde kullanmak sakıncalı.
 3. Tam düğümler teknik beceriler gerektirir ve yeni başlayanlar için yüklemek ve kullanmak zordur.

Mobil cüzdanlar

Akıllı telefonlar için kripto cüzdanlar kullanımı uygundur ve hareket anında kripto varlıklarını yönetmenize izin verir. Mobil cüzdanlar, cihazın kaybolması veya çalınması durumunda fonları korumak için PIN, Touch ID veya Face ID ile korunabilir.

Not: Kullanıcılar yanlışlıkla Google Play Store veya App Store’dan sahte bir uygulama indirebilir, bu nedenle yalnızca resmi geliştirici web sitelerinden cüzdan indirdiğinizden emin olun. Kullanıcıların fonlarını ve gizli bilgilerini çalmayı amaçlayan kimlik avı girişimlerine yol açabileceği için reklam bağlantılarını asla takip etmeyin.

Popüler mobil kripto para cüzdanları:

 1. Exodus, en popüler masaüstü cüzdanlarından birinin mobil sürümüdür. iOS ve Android cihazları destekler.
 2. Ethereum (ERC-20), BinanceBEP (BEP20) ve Binance Smart Chain (BSC) gibi çeşitli blockchain’ler için destek alan Binance’in güvenli ve kullanışlı çok para birimine sahip kripto cüzdanı Trust Wallet.
 3. Electrum, gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip bir mobil bitcoin cüzdanıdır. Yalnızca Android cihazlarda kullanılabilir.
 4. Coinbase, tanınmış bir kripto para borsasından kullanıcı dostu bir cüzdandır.
 5. MyCelium, bitcoinlerinizi saklamak için kullanışlı bir Android cüzdandır.
 6. Trustee Wallet, kullanıcıların kripto para birimleri satın almasına ve kripto varlıklarını depolamak için birden fazla adres oluşturmasına olanak tanıyan basit bir mobil cüzdandır.
 7. Blockchain, kripto para birimi alışverişi, satın alma ve para yatırma desteğine sahip en popüler çevrimiçi cüzdanın mobil sürümüdir.

Profesyonel

 1. Kolaylık.
 2. Hareket yerinde kullanılabilir.
 3. Kurulumu kolay ve nispeten güvenli.
 4. Düzenli küçük ödemeler yapmak için en uygunu.
 5. Birçok farklı kripto para biriminin depolanmasını.
 6. QR kodlarla madeni paraları ve jetonları kolayca aktarma.

Eksi -lerini

 1. Çoğu cüzdan tam düğümleri desteklemez.
 2. Halka açık yerlerde kullanılırsa cüzdanlar tehlikeye atılabilir.

Kripto borsaları

Kripto varlıkların uzun süreli depolanmasını sağlamak için kripto para borsalarını kullanmak, güvenlik eksikliği nedeniyle tavsiye edilir. Kripto bulundurmanın temel kurallarından biri “anahtarlarınız değil , paralarınız değil.” Bu, özel anahtar bilgilerinizi kontrol etmiyorsanız, kripto para biriminizi gerçekten kontrol etmezsiniz anlamına gelir. Kripto borsaları, düzenli olarak kripto para ticareti yapan yatırımcılar ve tüccarlar için dijital varlıklara sahip. Ancak tüccarlar bile fonlarının çoğunu birkaç nedenden dolayı cüzdanlarında güvenli bir şekilde saklama eğilimindedir:

 1. Bir takas iflas edebilir ya da hacklenebilir.
 2. Borsanın, madeni paraların yasadışı kökeni gibi bir bahaneyle fonlarınızı dondurmayacağının garantisi yoktur.
 3. Siber suçlular çeşitli şekillerde kimlik bilgilerini çalabilir ve bir tüccarın hesabını hackleyebilir.

Not: Büyük borsalar genellikle varlıklarının yalnızca küçük bir yüzdesini sıcak cüzdanlarda tutar. Bu nedenle, borsa saldırıya uğrasa bile, tüm mevduatların sadece bir kısmı tehlikeye girer ve çalınan fonları kullanıcılara hızlı bir şekilde telafi edebilir.

Profesyonel

 1. Hızlı bir şekilde kripto para birimi alıp satabilme.
 2. Giriş/ şifrenizi kaybetmeniz durumunda fonlarınıza erişimi geri yükleme yeteneği.

Eksi -lerini

 1. Dijital varlıklarınızı uzun vadede saklamanın en iyi yolu değildir.
 2. Ek para çekme ücretleri.
 3. Güvenlik riskleri ve para çekme limitleri gibi olası para çekme sorunları.
 4. Özel anahtarların senin değil.

Dünya’da ki En Büyük Hacimli Kripto Borsalarının Referans Kodları (referall codes) | için tıklayınız . Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Bilgisayar korsanları kullanıcı kimlik bilgilerini çalabildiğinden ve kripto varlıklarına erişebildiğinden, web cüzdanları daha az güvenli bir kripto para depolama biçimidir. Yine de, çevrimiçi cüzdanlar kullanım kolaylığı nedeniyle düzenli mikro işlemler için uygundur.

Popüler web cüzdanları:

Blockchain , alandaki en eski popüler çevrimiçi cüzdanlardan biridir.

Green Address, bitcoin depolamak için sıcak bir cüzdandır. İOS ve Android cihazlar için mobil bir sürüm mevcuttur.

BitGo, gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip çok amaçlı bir cüzdandır. Ayrıca mobil ve masaüstü istemcilerini de destekler.

MyEtherWallet, WalletConnect ve donanım cihazı entegrasyonunu destekleyen tarayıcı tabanlı bir ETH cüzdanıdır. MEW Connect mobil uygulaması da mevcuttur.

MetaMask, ETH ve ERC-20 belirteçlerini depolamak için en popüler eklentidir. Son zamanlarda Binance Smart Chain için destek ekledi.

Profesyonel

 1. Kripto varlıklara kolay ve hızlı erişim.
 2. Düzenli işlem yapmak kolaydır.
 3. Belirli bir cihaza bağlı değildir.
 4. Karmaşık bir kurulum prosedürünü izlemek zorunda kalmadan hızlı bir şekilde yeni cüzdanlar oluşturabilir.
 5. Cihaz belleğini almaz.

Eksi -lerini

 1. Kimlik avına maruz kalma.
 2. Büyük miktarda para depolamak güvenli değildir.
 3. Tam düğümleri desteklemez.

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar, dijital varlıkları yönetmek ve depolamak için yazılım indirmenizi gerektirmez, bu nedenle bilgisayar korsanlığı saldırılarına karşı savunmasız değildirler. Ancak, özel anahtar bilgileri kolayca hasar görebilebilen, kaybolan veya yok olabilen bir kağıt parçasında depolandığından, bu depolama yönteminin kendi sorunları vardır. Kağıt cüzdan tehlikeye girerse, fonlarınız geri alınamaz şekilde kaybolur. Bu nedenle birçok kağıt cüzdan sahibi, zarar görmelerini önlemek için kağıt cüzdanlarını lamine eder. Kağıt cüzdanlar bir tohum tümceciği oluşturmaz ve yalnızca kağıda yazdırılması veya ezberlenebilmesi gereken adresi, ortak anahtarı ve özel anahtarı içerir.

Yaygın olarak kullanılan kağıt cüzdanlar:

 1. Bitcoin Kağıt Cüzdan , bitcoin depolamak için bir kağıt cüzdan üreticisidir.
 2. Bitcoin.com Paper Wallet , Bitcoin Cash’in yaratıcılarından bir jeneratör.
 3. Wallet Generator, bitcoin cüzdanları için başka bir kağıt cüzdan üreticisidir.

Profesyonel

 1. Siber saldırılara karşı hassas değil.
 2. Kripto para birimlerinin soğuk depoları.
 3. Herhangi bir kripto para cüzdanına anahtar ihraç etme yeteneği.

Eksi -lerini

 1. Düzenli kullanım için sakıncalı
 2. Kayıp veya ağır hasar durumunda fonların geri kazanılamaması
 3. Yalnızca depolama için kullanılır.

Kripto para cüzdanlarının karşılaştırılması

Kripto varlıkları rahatlık ve güvenlik açısından saklamanın farklı yollarını karşılaştıran tabloya göz atın.


Donanım cüzdanlarıMasaüstü (tam düğüm)Masaüstü (ışık)Mobil cüzdanlarDeğişimWeb cüzdanlarıKağıt cüzdanlar
Kolaylık++++
Çevrimiçi tehditlere karşı direnç+++++
Bilgisayar virüslerine karşı direnç++++
Soğuk hava deposu++
güvenilirlik++
Toplam puan4223213

Karşılaştırmamızda, donanım cüzdanları kötü amaçlı saldırılara karşı dayanıklı ve çok güvenilir oldukları için en iyi puanı elde eder. Buna ek olarak, kripto para birimlerinin soğuk depolanmasını sağlarlar. Kripto para cüzdanlarının masaüstü sürümleri virüs saldırılarına karşı savunmasız olabilirken, web cüzdanları kimlik avı saldırılarına karşı savunmasız olabilir. Kağıt cüzdanlar daha az güvenilirdir, çünkü lamine olsalar bile kolayca zarar verebilirler.

Huobi Global üyelik ve Otomatik Al-Sat yapan Robot Yazılımı için tıklayınız. | Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş.

Kripto para birimlerini saklamanın en güvenli yolu nedir?

Bir donanım cüzdanını multisignature(multisig)kurulumu ile birliktekullanmak, kripto para birimlerini depolamanın en güvenilir yolu olma eğilimindedir. Davetsiz bir misafir cihazınızı çalmayı veya hacklemeyi ve parolanızı veya özel anahtarınızı ele geçirmeyi başarsa bile, varlıklarınızı hiçbir şekilde kullanamaz, çünkü fonları taşımak için birden fazla anahtar gereklidir.

Ayrıca, hafif mobil veya masaüstü çok göçmenli cüzdanlar kullansanız bile, saldırganların tüm tuşlara erişmesi olası değildir. Tüm anahtarların sahibi olabilirsiniz (2/3, 3/5 veya başka bir kurulum) veya özel anahtar bilgilerini saklamak için Casa’s Keymaster gibi gözetim hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Multisig destekleyen cüzdanlar:

Hangi cüzdanı seçmelisiniz?

Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur. Seçim hedeflerinize ve depoacağınız fon miktarına bağlıdır:

Büyük meblağların uzun süreli depolanmasını sağlamak için, çok imzalı kuruluma sahip bir donanım cüzdanı kullanmak idealdir. Bu yöntem günlük kullanım için sakıncalı, ancak en güvenli yaklaşımdır. Düzenli küçük işlemler için bir cüzdana ihtiyacınız varsa, mobil veya çevrimiçi cüzdanlar iyidir – bunları İnternet bağlantınız olan hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz. Küçük miktarlarda para depolarsanız ancak cüzdanı çok sık kullanmıyorsanız, hafif masaüstü veya mobil cüzdanlar kullanmanız önerilir.

son

Büyük miktarda kripto varlığını güvenli bir şekilde depolamak için donanım cüzdanlarının kullanılması önerilir: kolaylık ve güvenilirlik arasında bir denge sağlarlar.

Sık sık küçük işlemler yaparsanız, hafif masaüstü ve mobil istemciler veya web cüzdanları işe yacaktır.

Kağıt cüzdanlar kripto para birimini saklamanın modası geçmiş bir yoludur. Bunlar yalnızca uzun süreli depolamaya ihtiyacınız varsa ve nadiren işlem yapıyorsanız uygundur. Bu durumda, en iyi çözüm bir kağıt cüzdanı güvenli veya başka bir güvenli konumda tutmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir