Dünya ‘da Güvenliğe En Çok Önem Veren Kripto Borsaları ve Referans Kodları

Tüm kripto borsaları, güvenliklerinin birinci sınıf olduğunu söylüyor, ancak bunun için sadece sözlerine inanmayın. Hangi ekstra güvenlik önlemlerinin aranacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kripto para birimi satın aldığınızda, bunu güvenli bir şekilde yapmanız önemlidir. Bunun nedeni, bunun hala yeni ve nispeten düzensiz bir endüstri olmasıdır. Hemen hemen tüm banka veya aracı hesaplarda paranızı güvende tutmak için sigorta ve diğer korumalar olsa da, dijital para borsaları için aynı şey söylenemez.

Bazı yüksek profilli borsa hileleri, paranızı kaybetmenin ne kadar kolay olduğunu göstermiştir. Bir örnek Mt. Gox. 2014 yılında, o zamanlar yaklaşık 450 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 850.000 Bitcoin çalındı. O zamandan beri üçte birinden azı kurtarıldı.

Bu, dijital para birimleri satın alırken güvenliğin genellikle büyük bir endişe kaynağı olmasının ana nedenlerinden biridir. Kripto para birimine yatırım yapmayı planlıyorsanız, yatırımlarınızı korumak için kendi yolundan çıkan bir borsa kullandığınızdan emin olmak iyi bir fikirdir.

Bir değişimi ekstra güvenli yapan nedir?
Büyük kripto para borsalarının çoğu iyi güvenlik programlarına sahiptir. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gibi kullanıcı düzeyinde koruma oldukça standarttır. 2FA’yı etkinleştirdiğinizde, her oturum açtığınızda SMS ile aldığınız kod gibi ek bilgiler sağlamanız gerekir.

Ancak kullanıcılar, Bitcoin ve diğer para birimlerini güvende tutmak için ekstra yol kat edecek bir borsa aramalıdır. İşte aranacak üç ek güvenlik önlemi:

Sigorta: Bir banka hesabına para yatırdığınızda, genellikle FDIC tarafından sigortalanır ve hırsızlığa veya banka başarısızlığına karşı korunur. Kripto borsalarının FDIC sigortası yoktur. Ancak güvenliği ciddiye alan borsalar, kriptonuz için ek sigorta sağlar. Bu şekilde, borsadan çalınırsa tazmin edilebilirsiniz.
Soğuk depolama: Borsaların, çevrimiçi ve erişilebilir olduğu anlamına gelen “sıcak depolama” adı verilen bir para birimi tutması gerekir. Güvenlik açısından, varlıkların çoğunu soğuk depoda tutan bir takas istiyorsunuz. Bu, çevrimdışı olduğu, genellikle hava boşluklu olduğu ve fiziksel olarak erişilmesi zor olduğu anlamına gelir.
Hata ödül programı: Hata ödüllerinin amacı, bağımsız güvenlik uzmanlarını (etik korsanlar olarak da adlandırılır) sistem açıklarını bulmaya teşvik etmektir. Borsalar, insanların kriptonuzu çalmak için sömürmek yerine güvenlik zayıflıklarını bildirmeleri için ödüller sunar.
İşte güvenlikte ekstra yol kat eden en iyi dört kripto para borsası ve referans kodları :

Top cryptocurrency exchanges that go the extra mile:

KRİPTO BORSASISİGORTA
SOĞUK DEPOLAMA

HATA ÖDÜLÜ
GeminiGemini, 200 milyon dolarlık kripto sigorta kapsamına sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca soğuk hava deposundaki madeni paraları sigortalar ve müşterilerin ek kripto sigortası satın almalarını sağlar.Soğuk hava deposunda tutulan madeni paraların çoğunluğuEvet
CoinbaseCoinbase, sıcak depoda tutulan tüm para birimlerini sigortaladığını söylüyor.
Referall Link: https://www.coinbase.com/tr/join/cansev_q0
Soğuk hava deposunda tutulan para biriminin %98’iEvet
RobinhoodRobinhood, varlıklarının hırsızlık da dahil olmak üzere kayıplara karşı Lloyd’s tarafından sigortalandığını söyledi.Soğuk hava deposunda tutulan madeni paraların çoğunluğuEvet
Crypto.comCrypto.com, fiziksel hasar veya yıkım ve üçüncü taraf hırsızlığına karşı toplam 360 milyon dolarlık soğuk hava deposu sigortası sağladığını söyledi.
http://Crypto.com Referall link https://crypto.com/app/c783hfwqsb
Kullanıcı kripto para birimlerinin %100’ü soğuk depoda çevrimdışı olarak tutuluyorEvet
Sources: Gemini, Coinbase, Robinhood, Crypto.com websites

Diğer referas kodları:

www.coinmarketcap, Mayıs 2021 verilerine göre ; işlem hacmine göre en büyük kripto borsaları şunlardır:

1. Binance Global yüzde 20 +25 referans kodu (referall code) : YFME7BWK

Binance referall linkhttps://accounts.binance.com/tr/register?ref=YFME7BWK

Binance Türkiye yüzde 20 +25 referans koduhttps://www.trbinance.com/account/signup?ref=367R85DX

2Coinbase Exchange referans kodu (referall code) : cansev_q0

Coinbase referall link : http://coinbase.com/join/cansev_q0

3. Huobi Global referans kodu (referall code) din69

Referall Linkhttps://www.huobi.com/tr-tr/topic/welcome-bonus/?invite_code=din69

4. Kraken referans kodu:

5. KuCoin referans kodu (referall code) : rJHSU7G

6. Gate.io referans kodu: 6767870

Gate.io referall link : https://www.gate.io/ref/6767870

Ek güvenlikli kripto para cüzdanları kullanın

Süper güvenli bir borsa kullansanız bile, ek koruma için kripto cüzdanlarına bakmanız gerektiğini unutmayın.

Kripto paranızın özel anahtarları çalınırsa, paranızı geri almanız neredeyse imkansız olacaktır. Dijital para biriminizi korumanın en güvenli yolu soğuk cüzdan kullanmaktır. Bu, satın aldığınız ve çevrimdışı tuttuğunuz bir donanımdır, bu nedenle hacklenmesi neredeyse imkansızdır.

Soğuk cüzdanlar internete bağlı olmadığından kriptonuza kolayca erişemezsiniz. Sıcak cüzdan ise web tabanlı, mobil veya masaüstü cüzdandır. Daha kolay erişmek istediğiniz para birimi için iyi bir seçenek. Soğuk cüzdan kadar güvenli değil, bu nedenle düzenli olarak kullanmayı planladığınız küçük bir miktarı saklamak istiyorsunuz.

Bitcoin veya başka herhangi bir dijital para birimi satın almanın birçok riski vardır. Bu nedenle, kendinizi korumak ve sigorta, soğuk hava deposu ve hata ödül programları ile bir takas aramak iyi bir fikirdir. Bunu yaparsanız, varlıklarınızı güvende tutmak için her şeyi yaptığınızdan oldukça emin olabilirsiniz.

Dünya çapında binlerce kripto para birimine erişmenizi bekleyen yüzlerce platform var. Ve sizin için doğru olanı bulmak için hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğuna karar vermeniz gerekir.

Başlamanıza yardımcı olmak için bağımsız uzmanlarımız, 2021 için size en iyi kripto para borsalarımızdan bazılarını sunmak için seçenekleri gözden geçirdi. Listeye buradan göz atın ve kripto yolculuğunuza bugün başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir