Cardano (ADA) : Blok Zinciri Ölçeklenebilirliğinin Önündeki Engelleri Aşmak

Cardano: Blok Zinciri Ölçeklenebilirliğinin Önündeki Engelleri Aşmak
Son birkaç yılda Cardano (ADA), tüm kripto para birimi endüstrisinde en hızlı büyüyen blok zincir platformlarından biri haline geldi. ADA, piyasa değerine göre ilk on kripto para biriminden biridir ve 2015’teki lansmanından bu yana yatırımcıların beklentilerini defalarca aştı. Projenin ekosistemi, tamamen işlevsel bir blok zinciri platformuna giden yolda hızla gelişiyor. Kısa süre önce geliştiricileri, ADA’yı merkezi olmayan finans (DeFi) alanına entegre edecek akıllı sözleşmeler ve araçlar içeren bir güncellemenin yayınlandığını duyurdu.

https://www.canseverkurumsal.com.tr

Cardano’nun büyük ilerlemeleri, fikir birliği mekanizmasının temelindeki benzersiz matematiksel ilkelerde ve onu diğer rakip blok zincirlerinden ayıran çok seviyeli blok zinciri mimarisinde yatmaktadır. Kripto para biriminin popülaritesinin bir başka nedeni de, blok zinciri ağları geliştirme konusunda önemli deneyime sahip olan eski Ethereum geliştiricileri tarafından oluşturulmuş olmasıdır. Bugün platformun temel özelliklerine, ekosistemine ve projenin gelecekteki güncellemelerine bakacağız.

Gate.io referans kodu: 6767870

Gate.io referall link : https://www.gate.io/ref/6767870

Cardano nedir?
Cardano, akıllı sözleşmeler ve diğer merkezi olmayan protokoller oluşturmak ve yürütmek için açık kaynaklı, halka açık bir blok zinciridir. Proje, Ethereum’un eski kurucu ortağı Charles Hoskinson ve ekibi tarafından sıfırdan inşa edildi. Cardano ayrıca, alandaki akademik uzmanlar tarafından hakemli incelemeye tabi tutulan ve geliştirilen ilk blok zinciridir. Projeyi denetleyen kar amacı gütmeyen Cardano Vakfı, piyasada uygulanabilirliğini sağlamak için blok zincirinin tüm yönlerini araştırmak ve analiz etmek için bir dizi enstitü ile işbirliği yaptı.

ADA, birinci, üçüncü nesil kripto para birimi olarak konumlandırılmıştır ve birinci nesil kripto para birimi olan Bitcoin’e özgü ölçeklenebilirlik ve altyapı sorunlarını çözmeyi amaçlar. İlk sorun, sıkışık ağlar ve artan işlem hacimlerinin neden olduğu yüksek ücretlerle ilgilidir. Ouroboros – Cardano’nun kalbindeki algoritma – yukarıda bahsedilen soruna potansiyel bir çözüm olarak önerildi.

Ouroboros, enerji maliyetlerinden tasarruf etmek ve işlem sürecini hızlandırmak için bir Hisse Kanıtı (PoS) yaklaşımı kullanır. Cardano’nun blok zinciri, ağdaki her düğümde tüm blok zincirinin kopyalarına sahip olmak yerine (Bitcoin protokolünün yaptığı gibi), bir dizi düğümden gelen işlemleri doğrulamaktan ve doğrulamaktan sorumlu “liderler” atayarak ağdaki düğümleri optimize eder. Ardından, lider düğüm, işlemlerin gerçekten geçerli olduğunu doğrulamak için işlemleri ağın geri kalanına gönderir.

Cardano, Cardano blok zincirinin dışındaki taraflar arasında transferler yapan yan zincirler aracılığıyla çapraz zincir işlemlerine izin vermeyi amaçlamaktadır. Proje ayrıca, kripto para birimlerinin ticaret ve günlük işlemler için kullanılmasına izin vermek için kurumlar ve bireylerin işlemler ve kimliklerle ilgili meta verileri seçici olarak ifşa etmesine izin vermenin yollarını geliştiriyor.

Cardano sisteminin iddialı planları var ve kumar ve oyun sistemleri gibi karmaşık uygulamalar için sağlam bir bilgi işlem yapısı olarak hizmet edecek olan yerleşim seviyesinden yönetim seviyesine geçmeyi planlıyor. Diğer uygulamalar, kimlik yönetimi, kredi sistemleri ve otomatik kripto para birimi ticareti ve kriptodan fiat’a dönüştürme özelliklerine sahip evrensel bir kripto para cüzdanı olan Daedalus’tur. Daha önce de belirtildiği gibi, Cardano’yu işleten kar amacı gütmeyen kuruluş, algoritmalarını iyileştirmek ve yeni yönetişim yapıları geliştirmek için kapsamlı bir ortak kuruluşlar listesine sahiptir. Hoskinson’a göre, ortaklık karşılıklı olarak faydalı çünkü Cardano’nun araştırma projeleri akademik teşvikleri kripto para birimi endüstrisinin beklentileriyle uyumlu hale getiriyor.

Proje geçmişi

2014 yılında Charles Hoskinson, Ethereum blok zincirini oluşturmaya çalışıyordu, ancak daha sonra daha standart ve ölçeklenebilir bir platforma olan ihtiyacı fark etti. Etkileyici bir akademik geçmişe sahip olan Hoskinson, bir başka Ethereum geliştiricisi Jeremy Wood ile birlikte Input-Output Hong Kong’u (IOHK) kurdu. O zaman, Japon yatırımcılar başlangıçla ilgilendiler ve IOHK’nın ilk finansman turlarını desteklediler.

Cardano, 2015’ten 2016’ya kadar süren bir ilk madeni para teklifi (ICO) aracılığıyla ek fon topladı ve şirket bu süreçte 62 milyon dolardan fazla para toplamayı başardı. Proje 2017’de başlatıldı ve boğa döngüsünün ortasında ADA’nın kapitalizasyonu sadece birkaç hafta içinde 500 milyon doları aştı. Aralık 2017’nin başlarında, madeni paranın kapitalizasyonu 3.4 milyar dolara yükseldi ve ADA Coinmarketcap’ta 9. sırada yer aldı.

Projenin gelişimi üç organizasyonun omuzlarına dayanmaktadır:

Cardano Vakfı – protokolü, halk ve hükümet ilişkilerini ve stratejik ortaklıkları standartlaştırmaktan ve korumaktan sorumlu bir gözetim ve eğitim kurumu
Input-Output Hong Kong (IOHK) – Cardano ekosistemini geliştirmekten ve sürdürmekten sorumlu bir araştırma ve geliştirme şirketi
Emurgo – yenilikçi Cardano tabanlı uygulamaları finanse eden kar amacı gütmeyen bir kuruluş
Hoskinson ve Wood’a ek olarak, projeye dahil olan birkaç önemli isim daha var: Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Agelos Kiyayas, Haskell, Java ve XQuery programlama dillerinin yazarlarından Philip Wadler ve bilgisayar algoritması tasarımı ve analizi uzman Elias Koutsoupias.

Cardano’nun blockchain mimarisi
Cardano blok zinciri iki katmana ayrılır: Cardano Uzlaşma Katmanı (CSL) ve Cardano Hesaplama Katmanı (CCL). Bu yapısal yaklaşım, Cardano’yu diğer akıllı sözleşme platformlarından ayırıyor. Bir hatırlatma olarak, Ethereum ağ tıkanıklığına, daha düşük işlem hızlarına ve daha yüksek ücretlere yol açan tek katmanlı bir mimari kullanır. Cardano, bu sorunları CSL ve CCL aracılığıyla çözmeye çalışıyor. CSL, kullanıcılar arasında jeton transferleri gibi eşler arası işlemler sağlar; platformun defteridir. Cardano, yeni bloklar oluşturmak ve işlemleri onaylamak için bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritması kullanarak Bitcoin veya Ethereum’dan daha yüksek verim sergiler.

CCL, akıllı sözleşmelerin yürütülmesini sağlayan blok zincirinin hesaplama ihtiyaçlarından sorumludur. Ekosistem değişiklikleri veya önemli sistem yükseltmeleri durumunda esneklik sağlamak için yerleşim katmanından ayrı çalışır. Daha fazla depolama esnekliği ve kullanıcıların işlemleri doğrularken özelleştirilmiş kurallar oluşturmasına olanak tanıyan bir erişim modeli sağlayan bağımsız bir protokoldür.

Cardano’nun Ouroboros adlı fikir birliği algoritması, Proof-of-Stake’in geliştirilmiş bir versiyonudur. PoS’ta blok üretme ve işlemleri doğrulama hakkı, belirli sayıda madeni parayı blok zincirinde kilitleyen doğrulayıcılara ait olsa da, Ouroboros bu süreçleri biraz farklı bir şekilde düzenler:

İlk olarak ağ, yeni bloklar çıkarabilen birkaç rastgele düğüm seçer. Bu düğümlere slot liderleri denir.
Blok zinciri daha sonra her biri bir dönem olarak adlandırılan yuvalara bölünür.
Slot liderleri, kendi özel dönemlerini veya alt bölümlerini çıkarma yeteneğine sahiptir. Ağın bir çağın kazılmasına yardımcı olan herhangi bir üye, katkılarından dolayı ödüllendirilir.
Bir dönem, süresiz olarak bileşenlerine ayrılabilir. Bu, Cardano blok zincirinin teorik olarak sonsuz ölçeklenebilir olduğu ve herhangi bir bant genişliği sınırlaması olmaksızın gerektiği kadar çok işlemin çalışmasına izin verdiği anlamına gelir.
Slot liderleri tarafından oluşturulan işlem blokları, başka bir ağ katılımcısı grubunu temsil eden girdi onaylayıcıları tarafından ayrıca doğrulanır. Ayrıca kilitledikleri ADA jetonlarının sayısına göre seçilirler. Ouroboros madencilik süreci, son zamanlarda birçok Bitcoin ve Ethereum eleştirmeninin hedefi haline gelen enerji yoğun Proof-of-Work algoritmasına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Cardano ve DeFi

Nisan ayında, Cardano’nun bir sonraki Alonzo güncellemesinin, ağı akıllı sözleşme desteğine yaklaştıracak işlevsellik içereceği ortaya çıktı. Alonzo, bir Cardano test ağında akıllı sözleşmeler geliştirmek için altyapı ve araçlar oluşturmak için Plutus platformunu kullanacak ve böylece ağı Goguen planlı güncellemesiyle akıllı sözleşmeleri tam olarak uygulamaya bir adım daha yaklaştıracak. Charles Hoskinson, Cardano’nun önündeki yolu ve projeyi neyin beklediğini ortaya koyduğu 2025’e kadar uzanan proje geliştirme planını yayınladı. Cardano zaten temelini oluşturdu ve ağ ademi merkeziyetçiliğini başardı, ancak öngörülen blok zincirinin gerçeğe dönüşmesi için hala gitmesi gereken bir yol var. Ağın Voltaire olarak bilinen son planlı yükseltmesinde Hoskinson, Cardano ekosisteminin tamamen kendi kendine yeterli hale geleceğini ve artık ağı yöneten merkezi varlıklara artık bağımlı olmayacağını vurguluyor.

Yakın tarihli bir IOHK blog yazısı, Plutus’un kendi Cardano tabanlı akıllı sözleşmeler dili için destek sağlayacağını belirtti. Platformun ana özelliklerini anlamak için üç anahtar kavramın ortaya çıkarılması gerekiyor: gelişmiş UTXO’lar, Plutus Core (Plutus’un zincir üzerindeki bileşeni) ve Plutus Uygulama Çerçevesi (PAF). PAF, akıllı sözleşmelerle etkileşimi sağlayan platformun bağımsız bileşenidir.

EUTXO, hangi işlemlerin fonların kilidini açabileceğine karar vermek için çıktı adreslerinin karmaşık mantık içermesine izin vererek UTXO (ilk olarak Bitcoin’de uygulanan Harcanmamış İşlem Çıktıları) modelini genişletir. Ayrıca tüm çıktılar kullanıcı verilerini içerir. Bu, işlem blok zincirine gönderilmeden önce işlemin geçerliliğinin çevrimdışı olarak doğrulanmasını sağlar.

Cardano Ecosystem

Yoroi
Yoroi, Chrome veya Firefox uzantısı olarak çalışan hafif bir ADA jeton cüzdanıdır. Üçüncü taraf bir Emurgo sunucusunda barındırılan tam bir Cardano düğümüne bağlanır. Yoroi, sistem kaynaklarının minimum kullanımı ile anında ilk kurulum, hızlı ve kolay kullanım sağlar. Windows, Mac, Linux, iOS ve Android’de çalışır.

Metaps Plus
Koreli fintech platformu Metaps Plus, 2018’de Emurgo ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık, kuruluşun Güney Kore’de ilk ADA etkin kripto para birimini piyasaya sürmesini sağladı. Kart sahipleri, ülke çapında 30.000’den fazla tüccarda ADA jetonlarıyla ödeme yapabilir. Ayrıca, uygun mobil uygulama yüklemeleri için mobil veya fiziksel bir hediye kartı seçebilirler.

Revuto

Revuto, bir dizi hizmete yapılan abonelik ödemelerini kontrol etmenize olanak tanıyan ilk Cardano tabanlı merkezi olmayan uygulamadır. Kullanıcılar Spotify, Netflix ve Dropbox gibi en çok kullanılan abonelik hizmetlerine yapılan ödemeleri onaylayabilir, engelleyebilir veya erteleyebilir. Revuto, kullanıcılarına ek özellikler sağlamak ve ödüllerin kilidini açmak için REVU belirtecini kullanır. Özetle, Revuto, kullanıcıların zamandan ve paradan tasarruf etmek için tasarlanmış sezgisel bir abonelik yönetimi hizmetidir. Abonelik pazarı Mart 2020’den bu yana muazzam bir şekilde büyüdü ve Revuto, kullanıcılarının hem zamandan hem de paradan tasarruf etmesine yardımcı olmaya hazırlanıyor. Proje şimdiden önemli bir ses getirdi ve özel jeton satışını sadece bir hafta içinde kapattı.

Uygulamanın geliştiricileri, 18 Mayıs’ta ilk halka açık REVU token satışını başlattı ve başlangıç, IOHK, Beyondo, Manigo, Crobitcoin ve NodeFactory’den şimdiden yatırım aldı. Proje için geliştirme yol haritasına göre, halka açık token satışı, 2021’in 3. ve 4. çeyreğinde tam dağıtıma yönelik ilk adım olacak.

Liqwid
Liqwid, borç verenler ve borç alanlar için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir likidite protokolüdür. Liqwid ile ADA tokenleri, USD cinsinden borç vermek veya borç almak için teminat olarak kullanılabilir. Bu, Liqwid’i Aave, Compound ve Yearn.finance gibi Ethereum tabanlı projelere benzer kılar. Protokolün kendi işlevlerine sahip iki ayrı belirteci vardır. $LQ belirteci, topluluk platformunu yönetmek ve protokolde önerilen değişiklikleri oylamak için tasarlanmış bir yönetişim belirtecidir. qTokens ise, kullanıcıların platformdaki mevduatları için alabilecekleri faiz getiren tokenlerdir. qToken’lar, bir kullanıcının platformdan para yatırma ve para çekme zamanına bağlı olarak basılır ve yakılır. Liqwid’in hedeflerinden biri, eşzamanlı bahis ve karlı çiftçilik yapmaktır. Böylece, kullanıcılar Liqwid Finance’te delegasyon ve stake için ödüller alabilirler.

Sonuç

Cardano, onlarca yıllık deneyime ve blok zincirinin ilerlemesi için uzun vadeli bir vizyona sahip etkileyici bir geliştirici ekibine sahiptir. Şimdiye kadar, ADA’nın ana kullanım örnekleri, bir yerleşim ve spekülasyon aracı olarak görülüyor, ancak Cardano, mevcut yeteneklerinin ötesine geçmeyi ve önümüzdeki on yıllar boyunca merkezi olmayan finansta önemli bir oyuncu haline gelebilecek tam teşekküllü bir ekosistem haline gelmeyi planlıyor.

www.coinmarketcap.com, Mayıs 2021 verilerine göre ; işlem hacmine göre en büyük kripto borsaları ve avantajlı referans linkleri şunlardır:

1. Binance Global yüzde 20 +25 referans kodu (referall code) : YFME7BWK

Binance referall linkhttps://accounts.binance.com/tr/register?ref=YFME7BWK

Binance Türkiye yüzde 20 +25 referans koduhttps://www.trbinance.com/account/signup?ref=367R85DX

2Coinbase Exchange referans kodu (referall code) : cansev_q0

Coinbase referall link : http://coinbase.com/join/cansev_q0

3. Huobi Global referans kodu (referall code) din69

Referall Linkhttps://www.huobi.com/tr-tr/topic/welcome-bonus/?invite_code=din69

4. Kraken referans kodu:

5. KuCoin referans kodu (referall code) : rJHSU7G

KuCoin Referall Linkhttps://www.kucoin.com/ucenter/signup?rcode=rJHSU7G

6. Gate.io referans kodu: 6767870

Gate.io referall link : https://www.gate.io/ref/6767870

Crypto.com Referall link https://crypto.com/app/c783hfwqsb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir