Cansever Kurumsal Hizmetler A.Ş.

Bir işlem blok zincirine nasıl girer?
Blok zincirine bir işlem eklenmeden önce kimliğinin doğrulanması ve yetkilendirilmesi gerekir. Bir işlemin blok zincirine eklenmeden önce geçmesi gereken birkaç önemli adım vardır. Bugün, kriptografik anahtarları kullanarak kimlik doğrulamaya, iş kanıtı yoluyla yetkilendirmeye, madenciliğin rolüne ve daha sonraki blok zinciri ağlarında hisse kanıtı protokollerinin daha yakın zamanda benimsenmesine odaklanacağız.

Kimlik doğrulama
Orijinal blok zinciri, merkezi bir otorite olmadan (yani, kimin işlem yaptığını kontrol eden bir banka veya düzenleyici olmadan) çalışacak şekilde tasarlandı, ancak işlemlerin yine de doğrulanması gerekiyor.

Bu, bir kullanıcıyı tanımlayan ve sistemdeki değerli “hesabına” veya “cüzdanına” erişim sağlayan bir veri dizisi (şifre gibi) olan kriptografik anahtarlar kullanılarak yapılır.

Her kullanıcının kendi özel anahtarı ve herkesin görebileceği bir açık anahtarı vardır. Her ikisini de kullanmak, kullanıcının kimliğini dijital imzalar aracılığıyla doğrulamak ve gerçekleştirmek istedikleri işlemin ‘kilidini açmak’ için güvenli bir dijital kimlik oluşturur.

Dünya’nın en büyük hacimli kripto borsalarına avantajlı referans linkleri ile kayıt olmak için tıklayınız.

Yetki
İşlem kullanıcılar arasında kararlaştırıldıktan sonra, zincirdeki bir bloğa eklenmeden önce onaylanması veya yetkilendirilmesi gerekir.

Halka açık bir blok zinciri için, zincire bir işlem ekleme kararı fikir birliği ile alınır. Bu, “düğümlerin” (veya ağdaki bilgisayarların) çoğunluğunun işlemin geçerli olduğunu kabul etmesi gerektiği anlamına gelir. Ağdaki bilgisayarların sahibi olan kişiler, ödüller aracılığıyla işlemleri doğrulamaya teşvik edilir. Bu süreç ‘iş kanıtı’ olarak bilinir.

İşin kanıtı
Proof of Work, zincire bir blok ekleyebilmek için ağdaki bilgisayarların sahibi olan kişilerin karmaşık bir matematik problemini çözmesini gerektirir. Sorunu çözmek madencilik olarak bilinir ve ‘madenciler’ genellikle kripto para birimindeki çalışmaları için ödüllendirilir.

Ama madencilik kolay değil. Matematiksel problem ancak deneme yanılma yoluyla çözülebilir ve problemi çözme ihtimali yaklaşık 5,9 trilyonda 1’dir. Önemli miktarda enerji kullanan önemli bilgi işlem gücü gerektirir. Bu, madenciliği üstlenmenin ödüllerinin, bilgisayarların maliyetinden ve onları çalıştırmanın elektrik maliyetinden daha ağır olması gerektiği anlamına gelir, çünkü tek bir bilgisayarın matematik sorununa bir çözüm bulması yıllar alacaktır.

Madenciliğin Gücü
Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, bitcoin madencilik ağının yılda yaklaşık 70 terawatt-saat (TWh) elektrik tükettiğini tahmin ederek, onu “ülke” bazında en büyük 40. elektrik tüketicisi olarak sıralıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, CIA tarafından derlenen 2016 verilerine göre İrlanda (68. sırada) Bitcoin tüketiminin üçte birinden biraz fazlasını veya 25 TWh kullanıyor ve 42. sırada Avusturya yılda 64,6 TWh elektrik tüketiyor.

İş Kanıtı Sorunu
Ölçek ekonomileri yaratmak için madenciler, genellikle büyük bir madenci grubunu bir araya getiren şirketler aracılığıyla kaynaklarını birleştirir. Bu madenciler daha sonra blockchain ağı tarafından sunulan ödülleri ve ücretleri paylaşırlar.

Bir blok zinciri büyüdükçe, daha fazla bilgisayar sorunu çözmek için birleşir, problem zorlaşır ve ağ büyür, teorik olarak zinciri daha da dağıtır ve sabote etmeyi veya hacklemeyi daha da zorlaştırır. Ancak uygulamada, madencilik gücü birkaç maden havuzunun elinde yoğunlaşmıştır. Bu büyük kuruluşlar, İş Kanıtı doğrulamasına dayalı bir blok zinciri ağını sürdürmek ve büyütmek için artık ihtiyaç duyulan geniş bilgi işlem ve elektrik gücüne sahiptir.

Bahis Kanıtı
Daha sonra blok zincir ağları, katılımcıların işlemleri seçme, doğrulama ve onaylama şansına sahip olmak için – genellikle kripto para biriminin bir kısmına sahip olarak – blok zincirinde bir hisseye sahip olması gereken “Kayıt Kanıtı” doğrulama konsensüs protokollerini benimsedi. Bu, madencilik gerekmediğinden önemli bilgi işlem gücü kaynaklarından tasarruf sağlar.

Ek olarak, blockchain teknolojileri, belirli koşullar yerine getirildiğinde işlemleri otomatik olarak yürüten “Akıllı Sözleşmeler”i içerecek şekilde gelişmiştir.

Dünya’nın en büyük hacimli kripto borsalarına avantajlı referans linkleri ile kayıt olmak için tıklayınız.